Rusztowania budowlane wykorzystywane są do prowadzenia prac z utrudnionym dostępem z pozycji towarzyszącego im poziomu. Z reguły są to prace na wysokości, ale również przy skomplikowanych architektonicznie kształtach. Wraz ze zwiększającą się wysokością konstrukcji budowlanych, coraz wyższe stają się także konstrukcje rusztowań.

Drapacze chmur w Europie

W całej Europie przy budowach drapaczy chmur i nieco niższych wieżowców wykorzystuje się rusztowania. Ich cechą charakterystyczną jest pełne zabezpieczenie. Stosuje się zabudowane balustrady, a całość rusztowania pokrywa dodatkowo gęstą siatką, zabezpieczająca przed przypadkowym upuszczeniem jakiegokolwiek przedmiotu. Dzięki temu poruszający się na dole i niższych poziomach rusztowania ludzie są bezpieczni.

W drapaczach chmur, przy których wykorzystywane były rusztowania swoje siedziby mają zazwyczaj firmy działające w branży finansowej, kasyna online jak Mummys Gold czy kancelarie prawne.

Drapacze chmur w Azji

Internet pełen jest zdjęć rusztowań okalających konstrukcje drapaczy chmur w Azji. To, co odróżnia je od europejskich to nie tylko większa ich wysokość, ale również praca bez zabezpieczeń. Bez wątpienia to właśnie kraje azjatyckie wiodą prym w budowaniu najwyższych wieżowców. Filmiki umieszczane przez pracowników obrazują, jak na wysokości 200 -300 metrów montują oni rusztowanie bez żadnych ochron osobistych. Nie tylko nie posiadają pasów i szelek, lecz również sama konstrukcja, którą montują nie ma w trakcie montażu gotowych podestów. Jedynym zabezpieczeniem jest kotwienie rusztowania do ścian budynku, dzięki czemu są one stabilne mimo olbrzymiej wysokości.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że przy budowie wysokich wieżowców rusztowania ustawiane są nie tylko na zewnątrz, lecz często również wewnątrz budynków. Szczególnie dotyczy to projektów o skomplikowanym układzie, w którym jednemu poziomowi podłogi odpowiada różna wysokość sufitu.

Każdy wyższy budynek wymaga wykorzystania rusztowań. W przypadku budynków zlokalizowanych w Europie mimo znacznej wysokości, rusztowania są bezpieczne i bardzo dokładnie zabezpieczone. Zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest ryzyko wypadku na rusztowaniach posadawianych przy stosunkowo niewysokich elewacjach. Zawodzą tu zasady zachowania bezpiecznych warunków pracy i niestosowanie przez pracowników ochron osobistych.