Opłacalność najmu lub zakupu rusztowań budowlanych wymaga rozważenia wielu kwestii. Każda z nich wiąże się w sposób pośredni lub bezpośredni z koniecznością ponoszenia określonych kosztów. Ich porównanie wymaga podejścia identycznego, jak w przypadku każdej innej decyzji związanej z najmem lub zakupem. Analogicznie jak w przypadku kupna samochodu czy wyboru kasyna internetowego Mummys Gold spośród innych, tak i w przypadku rusztowań najlepszym źródłem informacji jest Internet.

Porównanie ofert

Najprostszym zadaniem jest porównanie cen najmu na lokalnym rynku. Wystarczy w sieci wyszukać firmy zajmujące się rusztowaniami i poprosić o przedstawienie oferty. Niezwykle ważne jest, by do porównania przyjąć te same parametry a więc porównać czy oferta zawiera transport, projekt, koszt montażu i demontażu, a także okresowe przeglądy.

Dokładnie te same zasady należy zastosować porównując możliwości kupna rusztowania. W tym przypadku należy także rozważyć kompatybilność poszczególnych systemów. Zdarza się, że producenci oferują sprzedaż rusztowań, które będą w przyszłości mogły być łączone wyłącznie z innymi elementami ich marki.

Zasady zwrotu

W firmach budowlanych tajemnicą Poliszynela jest, że nie wszystkie firmy, a właściwie ich pracownicy rzetelnie dokonują przyjęcia wypożyczonego sprzętu. Często zdarza się, że zdający rusztowanie stoi przed wyborem stracenia wielu godzin na żmudne liczenie drobnych elementów (śrub i opasek) lub wręczenia pracownikowi wynajmującego określonej „gratyfikacji”. Tego niestety nie dowiemy się z Internetu, ale z opinii innych najemców. Dlatego przed wypożyczeniem rusztowania z określonej firmy warto rozpytać wśród znajomych o ich opinie i ewentualne problemy ze zwrotem.

Formy płatności

W każdym przypadku pod uwagę należy również wziąć formy płatności. W przypadku zakupu będzie to gotówka lub przelew z odroczonym terminem a nawet płatność ratalna. Natomiast w przypadku najmu częstotliwość opłacania czynszu dzierżawnego. Możliwe rozwiązania powinny zawsze zostać uwzględnione w ofercie.

Wybór – kupić czy wynająć? – nie jest łatwy. Sposobem na porównanie ofert poszczególnych firm są, podobnie jak w przypadku innych decyzji zakupowych, opinie znajomych, fora internetowe i oferty uzyskane od sprzedawców i dzierżawców.